Ο Αιγέας στο δρόμο του Διαγόρα!
Ο Αιγέας Χίου είναι η ομάδα που συμπληρώνει την πεντάδα του γ’ ομίλου της προκριματικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος των κορασίδων, που θα διεξαχθούν από 4 έως 8 Μαΐου στα βοηθητικά γήπεδα του Ο.Α.Κ.Α. Η ομάδα της Χίου αναδείχθηκε πρώτη στα μπαράζ, που ολοκληρώθηκαν χθες στην Ικαρία, κερδίζοντας με 48-35 τον Αίολο Μυτιλήνης και 56-22 τον Ίκαρο Ικαρίας. Έτσι ο Αιγέας θα βρεθεί στο δρόμο του πρωταθλητή Δωδεκανήσου Διαγόρα, καθώς επίσης του Απόλλωνα Χαλκίδας, του Εργοτέλη και του Α.Ο. Ερμούπολης.
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ- ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ 35-48
Τα δεκάλεπτα: 6-13,13-28(ημ.), 27-44, 35-48
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Γιαννίκος): Κοτσιά 15 , Καραβατάκη, Λημναίου 4, Ντουλέ 13 , Αθηνέλλη 2, Μαρμαρινού 1, Λούκου.
ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ (Γιασεμή): Λοϊζου 15(2), Τσούχλη 2 , Άγκο 7(1), Φιλιππάκη 9(3), Καρατζάνου, Ντενταϊ 4, Συρρή, Τριανταφυλλάκη, Γιαννιώδη Μ 11, Γιαννιώδη Γ, Τσατσαρώνη, Καλλιγιέρη, Σταυρινούδη, Μπάτση, Ντίμπρα.
ΙΚΑΡΟΣ ΙΚΑΡΙΑΣ- ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ 22-56
Τα δεκάλεπτα ήταν: 1-14, 14-28(ημ.), 22-42, 22-56
ΙΚΑΡΟΣ ΙΚΑΡΙΑΣ (Μαρκάκης): Ανδρεάδη, Τσαντέ 7, Ισακάι , Πούλου 13, Λούτση, Πετσάκου Γαγλία, Δασκαλάκη, Κοτσαμπά 8, Παντελάδη, Κούτη, Κουρέλη.
ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ (Γιασεμή): Λοϊζου 10(2) , Τσούχλη 9(1), Άγκο 9(1), Φιλιππάκη 2, Καρατζάνου 6, Ντενταϊ 4, Συρρή 3, Τριανταφυλλάκη 3(1), Γιαννιώδη Μ. 5, Γιαννιώδη Γ. 2 , Τσατσαρώνη 1 , Καλλιγιέρη 2, Σταυρινούδη, Μπάτση, Ντίμπρα.
ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΟΜΙΛΟΙ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Επταπύργιο): Ιερισσός 99, Πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., Τιτάνες Παλαμά Απόλλων Πτολεμαΐδας, Πανεδεσσαϊκός
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Ερμιόνη): Έσπερος Πάτρας, Α.Ο. Ερμιονίδας, Πελασγός, ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ (βοηθητικά Ο.Α.Κ.Α.): Γ.Σ. Εργοτέλης, Απόλλων Χαλκίδας, Γ.Σ. Διαγόρας, Α.Ο. Ερμούπολης, Αιγέας Χίου
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ(04/05):
(13:00): Αιγέας Χίου- Γ.Σ. Εργοτέλης
(15:00): Α.Ο. Ερμούπολης- Απόλλων Χαλκίδας
Ρεπό έχει ο Γ.Σ. Διαγόρας
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ(05/05):
(13:00): Απόλλων Χαλκίδας- Γ.Σ. Διαγόρας
(15:00): Γ.Σ. Εργοτέλης- Α.Ο. Ερμούπολης
Ρεπό έχει ο Αιγέας Χίου
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ(06/05):
(13:00): Α.Ο. Ερμούπολης- Αιγέας Χίου
(15:00): Γ.Σ. Διαγόρας- Γ.Σ. Εργοτέλης
Ρεπό έχει ο Απόλλων Χαλκίδας
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ(07/05):
(10:00): Αιγέας Χίου- Γ.Σ. Διαγόρας
(12:00): Γ.Σ. Εργοτέλης- Απόλλων Χαλκίδας
Ρεπό έχει ο Α.Ο. Ερμούπολης
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ(08/05):
(10:00): Γ.Σ. Διαγόρας- Α.Ο. Ερμούπολης
(12:00): Απόλλων Χαλκίδας- Αιγέας Χίου
Ρεπό έχει ο Γ.Σ. Εργοτέλης