Μέχρι τη φάση των «12» έφτασε ο Κολοσσός στο κύπελλο Ελλάδας… Οι «θαλασσί» στην πρεμιέρα τους στο θεσμό έκαναν μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο στη Νίκαια και κερδίζοντας με 79-73 τον τοπικό Ιωνικό, προκρίθηκαν για τη συνέχεια. Εκεί, φιλοξένησαν στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας τον Γ.Σ. Λαυρίου, τον οποίο κέρδισαν με 73-56, ενώ αποκλείστηκαν στο Ρέθυμνο από την τοπική ομάδα με 75-65. Κυπελλούχος Ελλάδας για φέτος αναδείχθηκε η Α.Ε.Κ., η οποία επικράτησε στον τελικό του Προμηθέα Πάτρας με 61-57. Αναλυτικά, το «πανόραμα» του φετινού κυπέλλου Ελλάδας, στο οποίο αρχικά επρόκειτο να πάρει μέρος και ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος όμως έκανε εθελούσια έξοδο από την Α2 Κατηγορία, στο τοπικό πρωτάθλημα.
KΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 2019-20
Α’ ΦΑΣΗ(1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ) (18/09):
1.Εθνικός Πειραιά- Ν.Ε. Μεγαρίδας 70-64
2.Α.Ο. Αιγάλεω- Α.Ε. Πεντέλης 84-98
3.Ιωνικός Ν.Φ.- Α.Σ.Ε. Δούκα 79-81
4.Παπάγου- Πανερυθραϊκός 73-68
5.Πρωτέας Βούλας- Ο.Φ. Ηρακλείου 84-65
6.Έσπερος Πάτρας- Μαρούσι 72-49
7.Πανελευσινιακός- Κ.Α.Ο. Μελισσίων 73-68
8.Λοκρός Αταλάντης- Μανδραϊκός 64-77
9.Στρατώνι Χαλκιδικής- Π.Α.Σ. Γιάννινα 93-83
10.Γ.Σ. Φαρσάλων- Ευρώπη Πευκοχωρίου 73-44
11.Χ.Α.Ν.Θ.- Μαχητές/ Πειραματικό 68-83
12.Δόξα Λευκάδας- Κ.Σ. Γέφυρας 71-62
13.Γ.Α.Σ. Κομοτηνής- Ερμής Λαγκαδά 66-73
14.Π.Σ. Ευκαρπίας- Αίας Ευόσμου 74-83
15.Έσπερος Λαμίας- Φίλιππος Βέροιας 89-76
16.Πρωτέας Γρεβενών- Ε.Κ. Καβάλας 56-68
Α’ ΦΑΣΗ(2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ) (22/09):
17.Έσπερος Λαμίας- Κόροιβος Αμαλιάδας 77-94
18.Πανελευσινιακός- Διαγόρας Δρυοπιδέων 63-111
19.Α.Ε. Πεντέλης- Ανατόλια 60-76
20.Έσπερος Καλλιθέας- Α.Ε. Ψυχικού 74-79
21.Α.Σ.Ε. Δούκα- Χαρίλαος Τρικούπης 49-85
22.Δόξα Λευκάδας- Παγκράτι 65-82
23.Παπάγου- Απόλλων Πάτρας 62-58
24.Γ.Σ. Φαρσάλων- Ιπποκράτης Κω 20-0(α.α.)
25.Εθνικός Πειραιά- Α.Ο. Αμύντας 60-73
26.Μαχητές/Πειραματικό- Α.Σ. Καρδίτσας 56-90
27.Πρωτέας Βούλας- Δάφνη Δαφνίου 73-79
28.Ε.Κ. Καβάλας- Α.Ο. Αγρινίου 81-71
29.Στρατώνι- Γ.Σ. Ελευθερούπολης 73-88
30.Αίας Ευόσμου- Α.Ο. Τρίτων 60-45
31.Ερμής Λαγκαδά- Ολυμπιακός 58-64
32.Μανδραϊκός- Οίαξ Ναυπλίου 83-82
Α’ ΦΑΣΗ(3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ) (25/09):
33.Ολυμπιακός- Ανατόλια 76-91
34.Κόροιβος Αμαλιάδας- Παγκράτι 93-89
35.Παπάγου- Αίας Ευόσμου 77-66
36.Α.Σ. Καρδίτσας- Α.Ο. Αμύντας 93-96
37.Ε.Κ. Καβάλας- Δάφνη Δαφνίου 80-87
38.Γ.Σ. Φαρσάλων- Χαρίλαος Τρικούπης 64-91
39.Μανδραϊκός- Α.Ε. Ψυχικού 65-59
40.Γ.Σ. Ελευθερούπολης- Διαγόρας Δρυοπιδέων 71-77
Β’ ΦΑΣΗ ( 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)
41.Ιωνικός Νικαίας- Κολοσσός Ρόδου 73-79
42.Μανδραϊκός- Γ.Σ. Λαυρίου 56-79
43.Ανατόλια- Λάρισα 67-77
44.Δάφνη Δαφνίου- Κόροιβος Αμαλιάδας 87-76
45.Άρης- Ηρακλής 63-64
46.Α.Σ. Παπάγου- Ρέθυμνο 62-81
47.Χαρίλαος Τρικούπης- Πανιώνιος 71-80
48.Διαγόρας Δρυοπιδέων- Α.Ο. Αμύντας 90-73
Β’ ΦΑΣΗ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ) (16/10):
49.Διαγόρας Δρυοπιδέων- Πανιώνιος 93-72
50.Κολοσσός Ρόδου- Γ.Σ. Λαυρίου 73-56
51.Δάφνη Δαφνίου- Λάρισα 63-83
52.Ρέθυμνο- Ηρακλής 81-70
Β’ ΦΑΣΗ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ):
53.Ρέθυμνο- Κολοσσός Ρόδου 75-65
54.Διαγόρας Δρυοπιδέων- Λάρισα 95-75
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ (10/11):
55.Διαγόρας Δρυοπιδέων- ΠΑΟΚ 81-66
56.Προμηθέας Πάτρας- Παναθηναϊκός 81-79
57.Περιστέρι- Ήφαιστος Λήμνου 57-51
58.Α.Ε.Κ.- Ρέθυμνο 71-61
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
59.Διαγόρας Δρυοπιδέων- Α.Ε.Κ. 71-89
60.Προμηθέας Πάτρας- Περιστέρι 67-61
ΤΕΛΙΚΟΣ
61.Α.Ε.Κ.- Προμηθέας Πάτρας 61-57
ΟΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΚΥΠΕΛΛΑ: Παναθηναϊκός 19, Ολυμπιακός 9, Άρης 8, Α.Ε.Κ. 5, Π.Α.Ο.Κ. 3, Πανιώνιος 1
ΦΙΝΑΛΙΣΤ: Ολυμπιακός 9, Α.Ε.Κ. 7, Άρης 6, Παναθηναϊκός 5, Π.Α.Ο.Κ. 5, Ηρακλής 3, Πανιώνιος 2, Απόλλων Πάτρας 2, Μαρούσι 2, Προμηθέας Πάτρας 1, Φάρος Κερατσινίου 1, Ρέθυμνο 1, Πανελλήνιος 1.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 73-79
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-36(ημ.) 63-50, 73-79
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουφός): Τζόουνς 11, Στιθ 10, Χαραλαμπόπουλος 14(1), Λόρενς 8(2), Μπαρτ 9(1), Μαυροκεφαλίδης 12(2), Σάφτενααρ 9(2), Κώττας, Δημάκος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 12, Μπρέιζελτον 4, Τζάκσον 15, Μαραγκός, Πουλιανίτης 2, Μπρούσεβιτς, Μωραΐτης 5(1), Ντάνιελς 11 (11ριμπ.), Κρομά 23(4), Τουτζιαράκης 7, Παύλος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ- Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ 73-56
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-19, 33-33(ημ.), 52-50, 73-56
Διαιτητές: Μάνος- Ανδρικόπουλος- Τσώνος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 5 (7 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζάκσον 2, Πουλιανίτης 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρούσεβιτς 11 (3), Σκλήβας, Καλογιαννίδης 3 (1), Μωραΐτης 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντάνιελς 4, Κρομά 4 (1/7 σουτ), Τουτζιαράκης 15 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 2 κλεψίματα), Παύλος 9 (1)
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 4 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάτσον 15 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Όλμαν 2, Μουράτος 2, Λεγκίκας 13(2), Κουζέλογλου 5(1), Περράκης 3(1), Τσούκου 2, Τσιώκος, ΝτεΚόζι 2, Γερομιχαλός 4, Άουτλο 4
ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 75-65
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-14, 38-24(ημ.), 57-38, 75-65
Διαιτητές: Σχινάς- Ανδρικόπουλος- Θεονάς
ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χριστοδούλου 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10 (9 ριμπάουντ), Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10 (5 ριμπάουντ), Παύλος